RYS HISTORYCZNY
Początki naszej szkoły sięgają pierwszych lat XX wieku. W 1915 roku Franciszek Przyrowski założył w Szczebrzeszynie czteroklasową szkołę powszechną. Pierwszymi nauczycielami byli Jadwiga Cybulska i Jan Głąb. Po odzyskaniu niepodległości wprowadzono obowiązek szkolny na szczeblu podstawowym. Od 1 września 1929 roku działały Szkoły Powszechna Nr 1 i Powszechna Nr 2. Wybuch II wojny światowej zakłócił rytm pracy obu placówek. Decyzją władz okupanta od roku szkolnego 1943/1944 praca szkół została zawieszona. Nauczyciele jednak nie przerwali działalności oświatowej i pracowali w ramach tajnego nauczania. Po wyzwoleniu Szczebrzeszyna latem 1944 r., mimo trwającej wojny, już 2 września odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. W skład grona nauczycielskiego weszli nauczyciele pracujący przed wojną, a także w czasie jej trwania. Równolegle z pracą dydaktyczną prowadzono pracę wychowawczą, działało też wiele organizacji, wnoszących znaczący wkład w rozwój naszego miasta. Od roku szkolnego 1953/1954 w Szczebrzeszynie funkcjonowały dwie szkoły podstawowe. W latach 1966/1967 przeprowadzono kolejne zmiany organizacyjne. Rok szkolny 1972/1973 był ostatnim rokiem funkcjonowania Szkoły Podstawowej Nr 2. Od 1 września 1973 roku decyzją Inspektoratu Oświaty powstaje Zbiorcza Szkoła Gminna, która 2 czerwca 1979 roku przyjmuje imię Janka Krasickiego.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1
Szkoła Podstawowa Nr 1 ma długą i bogatą historię. W 1974 roku wydana została decyzja o rozpoczęciu budowy nowej placówki. Prace trwały w latach 1980 - 1985. Brały w nich udział m.in. lokalne zakłady pracy (Cukrownia, ZZPT w Bodaczowie, ZSZ, Mleczarnia) oraz żołnierze TSWL Zamość, rodzice, nauczyciele, uczniowie. Otwarciu obiektu, który był obszerny i nowoczesny oraz stwarzał wspaniałe warunki do pracy nauczycielom i komfort nauki uczniom, władze nadały charakter imprezy ogólnopolskiej. 2 września 1985 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczebrzeszynie była miejscem Centralnej Inauguracji roku szkolnego 1985/1986. Dyrektorem szkoły został mgr Stanisław Kita, a jego zastępcą mgr Edward Kurzawski. Grono pedagogiczne stanowiło 30 nauczycieli pracujących z 405 uczniami.
Każdy nowy rok szkolny to liczne sukcesy, aktywna działalność organizacji szkolnych i kół zainteresowań, ale także zmiany w kadrze nauczycielskiej. Na emeryturę odchodzą doświadczeni nauczyciele. Zmieniają się też zastępcy dyrektora, którymi są kolejno Henryk Rugała, Joanna Charkot i Krystyna Smoter. Od 1września 1990 rok szkolny zaczynamy od udziału we Mszy Świętej odprawianej dla uczniów w Kościele Parafialnym św. Mikołaja.
16 grudnia1994 odbyło się referendum, w wyniku którego patronem naszej szkoły wybrany został Henryk Sienkiewicz. 1 września 1995 roku w czasie uroczystej Mszy Świętej poświęcono sztandar szkoły. Druga część uroczystości, w czasie której nadano szkole imię Henryka Sienkiewicza, odbyła się 5września 1995 roku. Nasza placówka dołączyła do ogólnopolskiej rodziny szkół sienkiewiczowskich, a w jej dorobku u progu drugiego dziesięciolecia znajdowały się: kącik patrona z popiersiem wykonanym przez nauczyciela plastyki Bogusława Koczwarę, a także hymn szkoły, którego autorem jest również nasz nauczyciel - Zbigniew Kalita. Hymn został włączony do ceremoniału szkoły jako obowiązujący od roku szkolnego 1998/1999.
W swej działalności szkoła prowadziła ścisłą współpracę z szeregiem szkół i instytucji społecznych, a także z organem prowadzącym, którym najdłużej było Kuratorium Oświaty w Zamościu. W wyniku rozwoju samorządności od 1stycznia 1996 roku szkoła została przejęta przez gminę Szczebrzeszyn. 1września 1999 roku weszła w życie „Nowa reforma oświatowa”. Zmieniono strukturę szkoły na ośmioklasową, a swoją działalność rozpoczęło Gimnazjum.
23 czerwca 2000 roku, w czasie uroczystości kończącej rok szkolny, pożegnano 10 nauczycieli, którzy zakończyli pracę w zawodzie. W gronie odchodzących znaleźli się długoletni dyrektor mgr Stanisław Kita i jego zastępca mgr Krystyna Smoter.
W kolejnych latach stanowisko dyrektora obejmowali i kontynuowali aktywną działalność ludzie zaangażowani w sprawy oświaty i wzbogacający szkołę na różnych płaszczyznach.
Od 31 sierpnia 2000 roku funkcję dyrektora pełnił mgr Edward Augustynek, a jego zastępcą była mgr Jolanta Jarosz.
W styczniu 2002 roku dyrektorem SP nr 1 wybrana została mgr Elżbieta Szyduczyńska (zastępca - mgr Jolanta Jarosz).
1 września 2011 roku nowym dyrektorem zostaje mgr Danuta Chwiejczak, a zastępcą mgr Maria Jóźwiak.
W 2016 roku stanowisko dyrektora obejmuje natomiast mgr Aneta Bartoszczyk-Trochimiuk, a jej zastępcą zostaje mgr Jolanta Jarosz, która pełni obowiązki dyrektora w pierwszym półroczu roku szkolnego 2019/2020.
Obecnie dyrektorem Szkoły Podstawowej Nr 1 jest mgr inż. Agata Jonasz, która od drugiego półrocza 2020 roku wprowadza szkołę w nowe dziesięciolecie, dbając o rozwój placówki na wszelkich szczeblach jej działalności.