• Izba regionalna

        • Szkolną Izbę Regionalną założyła p. Marzanna Tkaczyk w 2000r. Ekspozycja ukazuje ludowy dorobek wielu pokoleń Polaków, żyjących na naszym terenie. Zaprezentowane obejście i pomieszczenia: komora, kuchnia – izba czarna, alkierz – izba biała (paradna), wyposażone w sprzęty codziennego użytku ukazują obraz wsi XIX i początku XX w. Przedstawione narzędzia do obróbki lnu  są namiastką ciężkiej i czasochłonnej pracy rodzin wiejskich. Rytm życia, tradycje, obrzędy i obyczaje wsi zgodne z porami roku i świętami religijnymi, ukazują tablice prezentujące krótkie opisy i zamieszczone ilustracje.

          Wykorzystanie regionalizmu w pracy szkoły to nie tylko uwzględnienie w procesie nauczania mikro-geografii, historii lokalnej, gwary, folkloru, obyczajów i tradycji oraz elementów charakterystycznych dla regionu, ale przede wszystkim kształcenie właściwego stosunku do „małej ojczyzny” i przekazywanie dziedzictwa kulturowego poprzez przyjęcie wartości tkwiących w bezpośrednim otoczeniu człowieka.

          Uczniowie klas młodszych uczestniczą w spotkaniach Kółka Regionalnego „Przyjaciele Chrząszcza” i pracują w oparciu o Program Edukacji Regionalnej „Ja i mój region”.  W izbie odbywają się również lekcje historii, języka polskiego, kół zainteresowań oraz zajęcia świetlicowe. W ramach spotkań uczniowie poznają swój region, jego tradycje, zwyczaje, zabytki, kulturę i historię.  Zajęcia w izbie umożliwiają uczniowi bezpośredni kontakt, pobudzają aktywność poznawczą i prowadzą do postawy badawczej i twórczej.   Należy zrobić wszystko, aby kultura i tradycje Szczebrzeszyna oraz ziemi zamojskiej nie uległy zapomnieniu.

           

           Na przestrzeni lat podejmowano różnorodne aktywności związane z promocją izby i szkoły:

          • zaprezentowano wystawę z okazji 650–lecia Szczebrzeszyna w Miejskim Domu Kultury (po merytorycznej konsultacji etnografa Muzeum w Zamościu);
          • przygotowano wystawę w szkolnej auli z okazji potrójnego jubileuszu: 100 - lecia szkolnictwa szczebrzeszyńskiego, 30 – lecia Szkoły oraz 20 - lecia nadania Szkole imienia Henryka Sienkiewicza;
          • odwiedzono artystkę ludową p. Leokadią Komornik z Podborcza, wykonano zdjęcia niesamowitego wystroju wnętrz mieszkalnych oraz przeprowadzono wywiad. Wywołane i powiększone fotografie wraz z opisem zdobią jeden z korytarzy szkolnych, natomiast umiejętności wykonywania kwiatów i wyszywania serwetek wykorzystywane są na zajęciach z dziećmi.
          • każdego roku wspólnie z uczniami wykonywana jest palma wielkanocna do kościoła św. Mikołaja
          • przeprowadzono wiele zajęć regionalnych, polonistycznych i historycznych dla uczniów naszej szkoły, przedszkolaków z pobliskiego przedszkola,
          • wypożyczano zbiory izby Urzędowi Miasta i Miejskiemu Domowi Kultury na uroczystości dożynkowe i religijne,
          • udostępniano zwiedzanie izby przybyłym gościom.

          Na przestrzeni lat Izba Regionalna kilkakrotnie zmieniała miejsce w szkole. Pierwszym pomieszczeniem, w którym się znajdowała była piwnica szkolna. Obecnie zajmujemy przestronne pomieszczenie na drugim piętrze budynku szkoły obok biblioteki.  Obecnie opiekę nad izbą sprawują p. Marzanna Tkaczyk i p. Marta Buryś.