• Aktualności

  • Aktualności

          • Zakończenie roku szkolnego klas VIII
            • Zakończenie roku szkolnego klas VIII

            • Wszystko ma swój czas. Jest czas pierwszych kroków i czas rozstania.

              W czwartek 25 czerwca uroczyście pożegnaliśmy klasy ósme. Był to dzień pełen wzruszeń, refleksji oraz podziękowań za lata spędzone w szkolnych ławkach. Pani Dyrektor Agata Jonasz pogratulowała uczniom wytrwałości, dojrzałości oraz sukcesów osiągniętych w nauce i sporcie. Do życzeń przyłączył się również obecny na uroczystości Pan Burmistrz Rafał Kowalik, który na ręce dyrekcji przekazał uczniom wyróżnionym bony na darmowe lody i bilety do cyrku.

              Dyplomy wzorowego ucznia, statuetki i świadectwa uczniowie odbierali w obecności pełnych dumy rodziców. Wszyscy ósmoklasiści otrzymali świadectwa ukończenia szkoły i życzenia powodzenia w szkołach ponadpodstawowych.

              Dostojny polonez w wykonaniu absolwentów, a potem ciepłe słowa od młodszych kolegów żegnających klasy ósme, wprawiły wszystkich w podniosły nastrój. Największe emocje wzbudziły podziękowania od uczniów. Słowa wdzięczności popłynęły w stronę dyrekcji, nauczycieli oraz wychowawców, którzy przez lata pełnili funkcję przewodników po świecie. Drżące głosy i mocne pożegnalne uściski podczas wręczania kwiatów to dowód na to, jak silne więzi tworzą się w zwyczajnym szkolnym życiu. Ogrom wzruszeń i najwięcej emocji wzbudziły podziękowania dla wychowawczyń, które po pięciu wspólnych latach żegnały swoich wychowanków. Ósmoklasiści nie zapomnieli również o rodzicach. Złożyli im serdeczne podziękowania za cierpliwość i bezgraniczne wsparcie.

              Uroczystość zamknęła piękny rozdział w życiu naszych ósmoklasistów. Otwierają się przed nimi nowe, nieznane dotąd ścieżki. Wypłyńcie na szerokie wody! Powodzenia!

          • Bezpieczne wakacje
            • Bezpieczne wakacje

            • Bezpieczne wakacje to przede wszystkim okres zdrowego rozsądku i odpowiedzialności. Gwarancją udanego wypoczynku jest unikanie ryzykownych zachowań i przygotowanie się na ewentualne zagrożenia - niezależnie od wybranego miejsca czy formy relaksu. Kluczowe jest przestrzeganie podstawowych zasad ochrony zdrowia i życia.

              Należy zapamiętać uniwersalny numer alarmowy 112.

              O wakacyjnych przestrogach opowiadała pielęgniarka szkolna pani Alicja Pietrykowska. Podsumowując swoją prelekcję jeszcze raz przypomniała dzieciom ze świetlicy, że udane wakacje to te, z których wracamy wypoczęci i cali. Odpowiednie zachowanie pozwala w pełni cieszyć się urokami lata.

          • „Niezwykła podróż kropli wody”
            • „Niezwykła podróż kropli wody”


            • Mamy to! Mateusz Bednarz z klasy 7 a w gronie najlepszych!

              23 czerwca 2026 roku odbyło się uroczyste podsumowanie w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Komiksowego „Niezwykła podróż kropli wody” dla uczestników programu Aktywni Błękitni - Szkoła przyjazna wodzie 2025/2026. Zadaniem uczestników było przygotowanie autorskiego komiksu przedstawiającego w oryginalny sposób przygody kropli wody z jednoczesnym zwróceniem uwagi na aspekt przyrodniczy i ekologiczny.

              Do konkursu zgłoszono łącznie ponad 1000 komiksowych propozycji z całej Polski, a w etapie finałowym oceniano 98 prac!  Mateusz Bednarz uzyskał II miejsce  - w kategorii klas 7 – 8.

              Gratulujemy Mateuszowi talentu  plastycznego i literackiego oraz dużej wiedzy i wrażliwości ekologicznej.

              Dzisiejsze podsumowanie połączone zostało z pokazami ratownictwa wodnego, a nasze działania w ramach realizacji programu uwieńczone zostały ZŁOTYM CERTYFIKATEM SZKOŁY PRZYJAZNEJ WODZIEJ

          • Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego
            • Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego

            • Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2025/2026

               

              8.00 - Msza Święta p. w. Św. Mikołaja w Szczebrzeszynie

              9.30 - Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego (sala gimnastyczna)

                           Spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach

              11.30 - Odjazd autobusów

          • Karta rowerowa
            • Karta rowerowa

            • Dnia 17 czerwca 2026 r. odbyła się praktyczna część egzaminu na kartę rowerową. Uczniowie, którzy wcześniej zaliczyli egzamin teoretyczny, przystąpili do sprawdzenia swoich umiejętności w ruchu drogowym.

              Podczas części praktycznej uczniowie wykonywali zadania obejmujące:

              • przejazd przez skrzyżowanie ze znakami drogowymi,

              • jazdę drogą jednokierunkową oraz drogą podporządkowaną,

              • wykonanie skrętu w lewo i w prawo,

              • pokonanie rowerowego toru przeszkód, w tym m.in. ruszanie, przejazd tarką, przejazd rynienką oraz zatrzymanie w wyznaczonym miejscu.

              Wszystkim uczniom, którzy pomyślnie zdali egzamin, serdecznie gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy.

          • Jubileusz Szkoły
            • Jubileusz Szkoły

            • Fotorelacja z uroczystości Jubileuszu 40-lecia Szkoły Podstawowej nr 1

              im. Henryka Sienkiewicza w Szczebrzeszynie

          • Konkurs fotograficzny
            • Konkurs fotograficzny

            • Dnia 29. 05.2026r. odbyło się w naszej szkole rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Fotograficznego „Wody naszej okolicy w obiektywie”. Wpłynęły 54 prace uczniów z klas 4 – 8. Komisja konkursowa oceniła zdjęcia pod względem merytorycznym i artystycznym.

              Fotografie ukazują piękno krajobrazu związanego z wodami powierzchniowymi w naszej okolicy. Komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem listy laureatów. Oto oni:

              w kategorii klas 4 – 6

              I miejsce - Stanisław Żuk z kl. 4a, II miejsce - Katarzyna Surmacz z klasy 4b oraz Sebastian Podsiadły z klasy 4a, III miejsce - Karol Wachowicz z klasy 6b oraz Jakub Tomaszewski z klasy 4b. Wyróżnienia otrzymali: Mikołaj Czop i Gabriela Marczewska z klasy 4a, Kacper Hałasa i Franciszek Sendecki z klasy 4b oraz Jan Czuk z klasy 5b. W kategorii klas 7 - 8: I miejsce otrzymała Lena Zakrzewska z klasy 7b, II miejsce - Adam Mróz z klasy 7a. Gratulujemy !!!

          • Wojewódzki Konkurs Techniczny
            • Wojewódzki Konkurs Techniczny

            • Dnia 8 maja 2026 r. w Biurze Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych odbyło się rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu technicznego na wykonanie figurki żółwia błotnego.

              Głównym celem konkursu było umożliwienie dzieciom i młodzieży zdobycie wiedzy, poprzez własnoręczne zaprojektowanie i wykonanie figurki gatunku charakterystycznego dla Lubelszczyzny, jakim jest żółw błotny – to skamieniały relikt mokradeł naturalnie mieszkający w Polsce i w Europie. Konkurencja była ogromna, ponieważ na II edycję konkursu zgłoszonych zostało aż 136 prac!

              Nasza uczennica – Jagoda Goch z klasy czwartej za swoją figurkę żółwia błotnego otrzymała wyróżnienie! Gratulujemy uzdolnień artystycznych i kreatywności.

          • Bal Ósmoklasisty – chwile wspomnień.
            • Bal Ósmoklasisty – chwile wspomnień.

            • W dniu 03.06.2026 roku nasza sala gimnastyczna zamieniła się

              w elegancką salę balową, aby uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu uczniów klas ósmych – Bal Ósmoklasisty. Swoją obecnością, ten wyjątkowy dla uczniów dzień, uświetnili: Burmistrz Miasta i Gminy - Pan Rafał Kowalik oraz Wiceburmistrz - Pan Robert Siemko. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym polonezem. W tańcu towarzyszyli uczniom Burmistrz Pan Rafał Kowalik oraz Dyrektor Szkoły Pani Agata Jonasz. Nad przygotowaniem i nauką poloneza czuwała pani Urszula Banach, która wspólnie z panem Zbigniewem Kalitą przez wiele tygodni przygotowywali uczniów do tego wyjątkowego wydarzenia. Rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście z podziwem obserwowali ten piękny taniec, który wzbudził ogromne wzruszenie i został nagrodzony gromkimi brawami.

              Po części oficjalnej nadszedł czas na wspólną zabawę, rozmowy i pamiątkowe zdjęcia. Nie zabrakło śmiechu i wspomnień z minionych lat. Rodzice i nauczyciele z dumą obserwowali swoje dzieci, które już wkrótce rozpoczną nowy etap edukacyjnej przygody. DJ zachęcał do wspólnej zabawy na parkiecie, a młodzież z radością tańczyła, ciesząc się chwilą i towarzystwem przyjaciół.

              Dużym zainteresowaniem cieszyła się także fotobudka, z której korzystali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Śmiech, przebrania i wspólne zdjęcia stworzyły wyjątkowe pamiątki z tej niezwykłej nocy. To był wieczór pełen radości, wdzięczności i z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

          • Ogólnopolski Konkurs
            • Ogólnopolski Konkurs

            • Gratulujemy uczniom wysokich wyników zajętych w VII Ogólnopolskim Konkursie o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Wioski bez troski” organizowanym przez Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lublinie.

              Wśród nagrodzonych są: Mateusz Bednarz I miejsce, Łukasz Majewski III miejsce oraz wyróżnienia dla: Zofii Tkaczyk, Adrianny Malinowskiej i Julii Kot.

              Dziękujemy nagrodzonym uczniom za zaangażowanie w propagowanie zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym.

          • Udział w warsztatach
            • Udział w warsztatach

            • 3 czerwca 2026 roku nasi uczniowie z klas siódmych uczestniczyli w interesujących warsztatach zorganizowanych w ramach projektu naukowego dotyczącego stanu i znaczenia mokradeł Lubelszczyzny pt. „Innowacyjne badania geobotaniczne mokradeł Lubelszczyzny z wykorzystaniem metod teledetekcyjnych” prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pod kierownictwem pani Teresy Wyłupek.

              Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat znaczenia mokradeł dla utrzymania bioróżnorodności  oraz poznać cenne przyrodniczo zespoły roślinne w dolinie rzeki Wieprz.

          • Wycieczka klas IV
            • Wycieczka klas IV

            • 18 maja 2026r.  uczniowie klas IV wybrali się na wycieczkę do Strefy Wysokich Lotów. Po przyjeździe na miejsce dzieci przeszły krótkie szkolenie dotyczące zasad bezpieczeństwa, a następnie rozpoczęła się pełna energii zabawa. Uczniowie korzystali z trampolin sportowych, basenów z gąbkami i ścieżek akrobatycznych. Wszyscy chętnie podejmowali sportowe wyzwania, ćwiczyli skoki i salta, a przede wszystkim świetnie się bawili.

              Po intensywnej aktywności fizycznej cała grupa udała się do McDonald’s, gdzie każdy mógł wybrać swój ulubiony zestaw. Był to czas na odpoczynek, rozmowy i wspólne podsumowanie wrażeń z pobytu w parku trampolin.

              Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze, dostarczyła wielu emocji i pozwoliła uczniom aktywnie spędzić czas poza szkołą. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

          • Sukces naszej uczennicy!
            • Sukces naszej uczennicy!

            •  Z radością informujemy, że Aleksandra Krupa, uczennica naszej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Szczebrzeszynie, zdobyła II miejsce w III kategorii wiekowej w XXXIX edycji ogólnopolskiego konkursu „MÓJ LAS” 2025/2026.

              Konkurs organizowany jest przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligę Ochrony Przyrody. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: „Co wiesz o pracy leśnika? – wywiad z pracownikiem nadleśnictwa na terenie którego mieszkasz” i skierowana była do młodzieży klas 7 – 8 szkoły podstawowej.

              18 maja 2026 roku w Świdniku nastąpiło uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród laureatom.

              Praca Aleksandry została wysoko oceniona przez komisję konkursową za poziom merytoryczny, oryginalność ujęcia tematu oraz umiejętne ukazanie pracy leśnika w Nadleśnictwie Zwierzyniec.

              Serdecznie gratulujemy Aleksandrze sukcesu oraz życzymy dalszego rozwijania pasji i kolejnych osiągnięć!

          • Wycieczka do Warszawy
            • Wycieczka do Warszawy

            • Wycieczka szkolna do Warszawy w dniu 7 maja 2026 roku była dla uczniów klas 4–6 niezwykle ciekawym i wartościowym doświadczeniem. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję poznać najważniejsze miejsca stolicy oraz poszerzyć swoją wiedzę historyczną i przyrodniczą.

              Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Łazienek Królewskich, które zachwyciły wszystkich swoim spokojem i pięknem przyrody. Spacer po parku oraz możliwość zobaczenia Pałacu na Wyspie i pomnika Fryderyka Chopina były dla uczniów wyjątkowym przeżyciem. Następnie odwiedziliśmy Stare Miasto, gdzie podziwialiśmy piękne zabytki, kolorowe kamienice oraz Zamek Królewski.

              Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o historii Warszawy i jej odbudowie po II wojnie światowej. Duże emocje wzbudziło również zwiedzanie PGE Narodowy, gdzie uczniowie mogli zobaczyć trybuny, szatnie zawodników oraz miejsca związane z organizacją ważnych wydarzeń sportowych i kulturalnych.

              Ostatnim punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Interaktywne wystawy i możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń sprawiły uczniom wiele radości i zachęciły do odkrywania świata nauki.

              Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze i dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.